Kapat

Rinoplasti Nedir?

rinoplasti

Rinoplasti Nedir?

Burun, hava pasajını sağlayan yüzün orta bölümünde yer alan bir organdır. Rinoplasti ameliyatının başarılı olmasında kıkırdakların inceliği ve şekli, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travmalar ve hastanın cilt özelliği etkilidir.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, burnun şekil bozukluğunu gidermek nedeniyle yapılan cerrahi bir işlemdir. Estetik cerrahide en fazla yapılan operasyondur. Bu işlemde ayrıca kıkırdak eğrilikleri ve hastanın nefes almasını engelleyen kemikler düzeltilmektedir. Rinoplastinin amacı ameliyat olduğu belli olmayan ve yüzün profiline uygun doğal bir burun oluşturmaktır.

Rinoplasti Ameliyatı Yaklaşık 2 Saat Sürmektedir

18 yaşını dolduran hastalar rinoplasti ameliyatı yaptırabilirler. Rinoplasti ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu operasyon yaklaşık 2 saat sürmektedir. Operasyon sonrasında burun üzerine atel konulur ve burun deliklerine tampon yerleştirilir. Göz etrafında hafif şişlik ve morluklar olabilmektedir. Yerleştirilen tamponlar 1-2 gün sonra alınır ve böylece hastanın nefes alması sağlanır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası gözle görülen şişlikler 1-2 ay içinde inmektedir. 6 ay ve 1 yıl geçtikten sonra ise burun son şeklini almaktadır. Bu süreç içerisinde hasta belli aralıklarla kontrole çağrılmaktadır.

Rinoplasti ameliyatı bilgili, deneyimli, üst düzey teknikleri bilen ve estetik görüşe sahip estetik cerrahlar tarafından yapılırsa operasyonun olumlu sonuçlanma oranı yüksektir.

Rinoplasti riskleri; kanama, sineşi (burun içinin yapışması), septumda kanlanma (hemotom) ve kanamadır.

Rinoplasti Sonrası İlk Hafta İstirahat Edilmelidir

Hastaların rinoplasti sonrası dikkat etmesi gerekenler; ilk hafta istirahat edilmelidir, burnun üzerine yatılmamalıdır, duş alırken boynun yukarı kısmına su değmemesine dikkat edilmelidir, diş fırçalama işleminde dişlere baskı uygulanmamalıdır ve ilk 30 gün boyunca gözlük takılmamalıdır.

Rinoplasti ile burun ucundaki aşağı sarkmalar, kemerler, geniş ve büyük burunlar, geniş burun delikleri, çarpıklıklar ve burun sırtındaki asimetriler düzeltilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir