Kapat

Rahim İçinde Siğil

Rahim İçinde Siğil

Genital Siğil Ne Demek?

Human Papilloma Virüs (HPV)’nin genital bölgede oluşturduğu siğillere rahim içinde siğil denir. Dünya çapında en sık görülen ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olma özelliğine sahiptir. Bununla beraber erken yaşta ilk cinsel deneyimini yaşayan ve çok partnere sahip olan kadınlarda görülme ihtimali artar. Bu siğiller genelde hiçbir belirti vermeden ilerler. Böylece siğiller ilerlemedikçe ne gözle muayene de görülmesi ne de belirtilerinin anlaşılması mümkün olur.

HPV Nasıl Bulaşıyor?

Genital siğillerin ilerleyen zamanlarda enfeksiyon oluşturma ihtimalleri hayli fazla olur. Böylece, rahim içinde siğil birçok yolla bulaşabilir. Oral, anal ve vajinadan gerçekleşen cinsel temaslarla beraber bulaşırlar. Partnerlerin bu virüsü birbirlerine bulaştırma ihtimali ise oldukça yaygın görülür. Bulaşma oranı çok yüksek olan bu siğillerin, cinsel hayatı aktif olan bireylerde görülme oranı yarı yarıya artar. HPV bulaşmasına sebep olan riskli durumlar ise, erken yaşta gerçekleştirilen cinsel ilişki, cinsel ilişkiye girilen partnerlerin sayısında ki fazlalık, korunmasız gerçekleşen cinsel deneyim, daha öncesinde cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon geçirmiş olmak ve bağışıklık sisteminin zayıf olması gösterilebilir.

HPV İle İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

HPV sadece cinsel temas ile bulaşmaz. En sık karşılaşılan sebep cinsel temastır ancak bunun haricinde vücudunun eşitli yerlerinde siğil bulunan kişilerin siğilleriyle temas etmesi durumunda da bulaşma ihtimali vardır. HPV aynı zamanda çocuklarda da meydana gelebilir. 2 yaşın altında ki çocuklara annenin anogenital kanalı vasıtasıyla bulaşmış olduğu düşünülür. 2 yaş üzerinde çocuklarda siğiller görülüyorsa akla ilk gelen neden cinsel istismar olmalıdır. Bununla beraber çocukların, virüs kapmış kişilerle aynı banyoyu paylaşmaları sonucunda da bulaşabileceği unutulmamalıdır.

HPV Enfeksiyonu Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülebilir?

Kadınlarda dış genital bölge başta olmak üzere, vajinada, serviks yani rahim ağzında, Perianal bölgede yani makat çevresinde meydana gelebilir. Erkeklerde ise dış genital bölge ve makat çevresi karşılaşılan bölgelerdir. Bununla beraber bu siğiller sadece genital bölgelerde görülmez. Ağız çevresinde de meydana gelebilen bu siğiller, gözde, solunum yollarında ve burun bölgesinde de meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir