Kapat

Doğal ebeveynlik nedir çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır sabırlı olmayı öğrenin!

Doğal ebeveynlik nedir çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır sabırlı olmayı öğrenin!
Doğal ebeveynlik nedir? Anne baba çocuk ilişkisi nasıl olmalı? Zaman zaman çocuğunuzun sizi olan davranışları karşısında hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİN

Doğal ebeveynler sınırlı yoksunluklarla yaratıcılığı gelişen, sabretmeyi öğrenen ve sorunları çözme yetisi kazanan özgüvenli bireyler yetiştirmek isterler. Siz de çocuğunuzun her ihtiyacını karşılamak yerine sınırlı davranın, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın.

dogal-ebeveynlik-nedir-YYDo.jpg

DOĞAL EBEVEYNLİK NEDİR?

Her anne baba çocuğunu koşulsuz şartsız sever ve her zaman arkasında olur ancak bazı durumlarda çocuğumuza olan sevgimiz ve ona olan sonsuz inancımız biz ebeveynleri bazen farkında olmadan bazı hatalar yapmaya itebilir. Bu hatalar çocuğumuzun ilerleyen zamanlardaki davranışlarına yansımasına ve kendi hayatını kuracağı zamanlarda zorlanmasına neden olabilir. 

dogal-ebeveynlik-tM64.jpg

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu “Doğal ebeveynlerin amacı asla; sınırları olmayan, her istediği karşılanan ‘şımarık’ diye tanımlanan çocuklar yetiştirmek değildir. Kuralları değil, gerektiğinde çocukla birlikte yaptıkları disiplini temel alırlar. İlgi çekici, merak uyandırıcı, hayal dünyasını zenginleştirici ve yaratıcı, yaşına uygun bir iletişim kurarlar” diyerek elmaelma.com okurları için doğal ebeveynlik hakkında bazı bilgilendirmelerde bulunarak 7 aşamada çocuğunuza yaklaşmanın bazı tavsiyelerde bulundu.

dogal-ebeveynlik-f0De.jpg

PANİK OLMAMAYA ÇALIŞIN

Anne babasının paniklemediğini gören çocuk kendini güvende hisseder. Bu nedenle her durumda panik bir ebeveyn olmadığınızı gösterin.

dogal-ebeveynlik-anne-baba-cocuk-zV1D.jp

GÖZÜNÜZ HER ZAMAN ÜSTÜNDE OLSUN

Doğal ebeveynler daha iyi gözlemci oldukları için çocuklarının hastalıklarını da daha erken fark ederler. Ayrıca bu ebeveynler, bebeklerini daha sık emzirir, daha çok kucaklarına alır, sık temas ederler ve olumlu disiplin uygularlar. Dolayısıyla bu bebekler daha sağlıklı, mutlu ve huzurludur.

dogal-ebeveynlik-nedir-aanne-baba-zRBG.j

HER ZAMAN DİNLEYİN!

Öfkeli ve hayal kırıklığına uğramış olsanız dahi çocuğunuzla iletişimde olun, sizden uzaklaşmasına yol açacak bir tutumda bulunmaktan kaçının. Empati ile çocuğunuzun duygularını dinleyin, her yaptığını onaylamak değil ama onu anlamaya çalışın, destek olun.

dogal-ebeveynlik-nedir-aileler-co-PuY4.j

KENDİNİ İFADE ETMESİNE İZİN VERİN

Çocuğunuzun hissettiklerini, düşündüklerini rahatlıkla ifade etmesini sağlayın. Öz saygı ve özgüven esasına dayanan bir yaklaşım sergileyin. Böylelikle özgüvenini geliştirin.

dogal-ebeveynlik-nedir-aileler-co-VOK7.j

YETKİNLİK KAZANMASINI SAĞLAYIN

Doğal ebeveynler çocuğunun her şeyi yapmasına izin vermediği gibi yapabileceklerine hemen müdahale etmez. Çocuğun bazı yetkinlikleri kazanmasına yardım eder, onun neler yapabileceğini gözlemler, zaman verir. Acilse müdahale eder. Merkezinizde şüphesiz çocuğunuz olsun ancak çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılarken onlara sınırsız destek vermekten kaçının. Kendi ihtiyaçlarını karşılamasına fırsat verip alan yaratın.

dogal-ebeveynlik-nedir-anne-baba-c-loR1.

ÇOCUĞUNUZU YARGILAMAYIN

Çocuğunuzu yargılamak yerine onunla empati kurarak dinleyin, yapıcı eleştirilerde bulunun, en önemlisi onu her koşulda sevdiğinizi davranışlarınızla da gösterin.

dogal-ebeveynlik-nedir-anne-baba-c-MYyD.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir