Kapat

Cilt bakım ürünleri sağlık sorunlarına yol açabiliyor

Cilt bakım ürünleri sağlık sorunlarına yol açabiliyor

Değişik etken maddelerin birleşiminden oluşturulan cilt bakım ürünleri bazen yanıklara varan ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Cildiye Bölümü’nden Dr. Füsun Alim Karahallı, bilinçsiz cilt bakım ürünlerinin kullanımı ve yol açtığı zararlar hakkında bilgi verdi.

Peeling için mutlaka uzmana danışın

Cilt yanığına varan ileri derece sorunlar genellikle peeling amaçlı kullanılan ürünlerde meydana gelebilmektedir. Peeling, cildin kimyasal ajanlarla kontrollü bir şekilde soyulması işlemidir. Peelinglerin topikal formları olabileceği gibi kış aylarında cildiyeci kontrolünde uygulanan su bazlı çeşitleri de vardır. bununla birlikte kozmetik marketlerde satılan krem formları da bulunmaktadır. Bu ürünlerdeki konsantrasyon miktarı yani etken maddelerin ölçüleri çok önemlidir. İçeriğinde yüksek konsantrasyonda kimyasal soyucu olan kremler yanma reaksiyonu yapabilmektedir. Ara Sıra bu durumlar yalnızca yanıkla kalmayarak, ciltte pigmentasyona yani kalıcı renk değişimine ya da kalıcı bere izi oluşmasına sebep olabilmektedir. Deri yanıkları da tedavi sonrası iz bırakabilmektedir. Bilirkişi kontrolünde gerçekleştirilen peeling uygulamaları çoğunlukla kış aylarında yapılmaktadır. Bu uygulamaların güneşle etkileşimi yüksek olduğundan bilinçsiz kullanımı zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. böylece peeling gibi hassasiyet gerektiren uygulamaların dermatolog kontrolünde veya cildiyeci tavsiyesiyle kullanılması önem taşımaktadır.

cilt bakım

Parfüm içerikli ürünlere dikkat edin

Kremlerin içerisindeki etken maddeler reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Etmen maddelerin yanı sıra koku vermesi ve kıvamlı olması için kullanılan dağıtılmış yardımcı etken maddeler de birçok zararlı sonuç doğurabilmektedir. Bazense etken maddeler ve muavin faktör maddelerin girdikleri kimyasal tepkime cilde daimi zararlar verebilmektedir. Bu zararlar basit alerjiler olabileceği gibi deri yanığına deha varabilmektedir.

şahsi cilt bakım ürünü kullanın

Hangi etmen maddelerin hangi amaçla karışım haline getirildiği çok manâlı bir faktördür. Her deri tipine ve deri kalitesine tarafından özel nemlendiriciler uygulanmalıdır. Lekeli ciltlerde hafif soyuculu kremler kullanılabilirken, yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltlere hafif yağlı kremler gibi farklı alanlara yönlendirilmiş ayrımlar gözetilmelidir. aynı zamanda bu kremlerin uygulanacağı gece, gündüz, yaş kış gibi süre dilimleri de önem taşımaktadır.

Taklit ürün tahrip eder

Güvenilir markaların taklidi ürünler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Kozmetik ürünler tercih edilirken güvenilir mağazalardan satın edinmek yük taşımaktadır. Güneş kremlerinde de bu yaşanmaktadır. Üstünde yazar koruyuculuk oranını barındırmayan taklit ürünleri kullanan hastaların güneşten korunduğunu zannederken uzun süreler güneşe maruz kalma sonucu çeşitli reaksiyonlar yaşaması sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Güneş kremlerinin de tüm kozmetik ürünler gibi güvenilir mağazalardan alınması siklet taşımaktadır. Bu tür kremlerin içine eklenen etken maddelerin kimyasal etkileşime yerinde olması ve toksik tesir yapmaması çok önemlidir. aynı zamanda bu nesil ürünler kanserojen maddeler de içerebilir.

Içten cilt bakımı için öneriler

– Kozmetik marketlerden satın alınarak evde uygulanan deri bakım ürünlerinde sadece dermatolojik testlerden geçmiş ürünler kullanılmalıdır.

– Yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltler için de hafif yağlı ürünler tercih edilmelidir. Ürünlerin faktör maddelerinin konsantrasyonları fazla önemli olduğundan problemli cilt tiplerinde mutlaka bir dermatoloğun öğüt ettiği ürünler kullanılmalıdır.

– Alıngan ciltlerde inflamasyonu baskılayıcı ve konsantrasyonu düşük peelingler kullanılmalıdır.

– Bilinenin tersine esmerler de alıngan cilde sahip olabilirler. Tez kızarma, kir gibi cildin verdiği tepkiler iyi gözlenmelidir.

– Evde uygulanan bir bakım sonrası ciltte kızarıklık, yanma, kaşınma gibi belirtiler görüldüğünde süre kaybetmeden uzmana başvurulmalıdır.

– Pahalı marka ürünlerde deha bilinçsiz kullanım sonrası reaksiyon meydana gelebilmektedir. böylece bu cins ürünlerin uzman kontrolünde uygulanması en sağlıklı sonuçları verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir