Kapat

Anne sütü ve önemi

Anne sütü ve önemi

Her annenin bebeğine kolaylıkla verebileceği, benzer değeri olmayan anne sütü, bebeklerin keza fiziksel ayrıca psikolojik gelişimi için olmazsa olmazların başında gelir. Ilk 6 ay bebeklere yalnızca anne sütü verilmelidir. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Belkıs Kütük, 1-7 Ekim Emzirme Haftası’nda anne sütü ve önemi hakkında data verdi.

Altın bedel anne sütü

Anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein ve karbonhidratların yanı sıra kök hücresel de içerir. Bunun haricinde annenin geçirmiş olduğu hastalıklara ve anneye yapılan aşılara aleyhinde oluşmuş antikorları içermektedir. Maddesel büyümeye katkısı dıştan, anne sütü, bebekleri psikolojik olarak da güçlendirir ve anneyle arasında artı bir bono kurulmasını sağlar. Emen bebekler kendilerini güvende hissederler, mutlu ve dinç bir yeni doğan dönemi geçirir.

Anne sütü, bebeğin ayına ve hastalık durumuna göre içeriği değişebilen bir yiyecek maddesidir. Yeni doğan bebeklerde sütün birincil damlaları yanı kolostrum çok tartma taşımaktadır. Kolostrumda fazla yoğun koruyucu maddeler ve antikorlar vardır. Bebek büyüdükçe sütün içeriği, sahip olduğu protein ve karbonhidrat oranı değişmektedir. Bebek hasta olduğunda da anne sütünün içeriğinin değiştiği saptama edilmiştir.

Meme kanserinden koruyor

Emzirmenin anneye çok faydası bulunmaktadır. Bebeğini uzun vakit emziren annelerde meme kanserine daha az rastlanmakta, memede kist ve adenom oluşumu daha eksik gözlenmektedir. Emzirmek annenin rahminin toparlanmasına ve kilo vermesine tezgâhtar olmaktadır. Emziren anneler daha mutlu ve daha ağırbaşlı olurlar. Şehvetli hoşnutluk yaşarlar ve bebekleriyle benzersiz bir sevgi bağı kurarlar.

Stresten uzak durarak süt miktarını artırın

Bebek doğumdan sonra en kısa sürede emzirilmelidir. Ilk yarım saat içinde emzirmek prolaktin yani süt yapıcı hormonun daha kısa sürede salgılanmasını sağlar ve süt daha erken kazanç. Kuvvet geçen bayağı doğumlar ve sezaryen doğumlar sonrasında süt oluşumu birazcık gecikebilmekte ve anne sütü yetkisiz kalabilmektedir. Anne doğumdan daha sonra muhtemel olduğunca dinlenmeli, uykusunu almalı ve stres ve kaygılarından uzaklaşmalıdır. Bu durumda her aile bireyi anneyi psikolojik olarak desteklemeli, ona tezgâhtar olmaya çalışmalıdır. Bebek ve anne dinç ise, bebek çoğunlukla emziriliyorsa ve annenin beslenmesi iyiyse mutlaka süt olacaktır.

Anneler bol su içip dengeli beslenmeli

Anne emzirirken yeme içme düzenine dikkat etmeli, protein ağırlıklı beslenmelidir. Meyve ve sebzeyi dikkatsizlik etmemeli, hamur tatlıları yerine hafifi sütlü tatlılar tüketmelidir. Emziren anneler günde 2-2.5 litre su içmeli, çok bariz baharatlardan süte geçip bebeği rahatsız edeceği için kaçınmalıdır. Mercimek, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller, brokoli, karnabahar gibi sebzeler anneden bebeğe geçip gaz yapabilir. Bir Takım gaz yapan meyveleri de anne komposto olarak tüketebilir. Rezene ve ıhlamur gibi bitki çaylarını tüketmek sütün artmasına tezgâhtar olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir