Kapat

Ağda Sonrası Sivilce Nasıl Geçer?

Ağda Sonrası Sivilce Nasıl Geçer?

Kadınların tüylenme ile baş etme yöntemlerinden biri olan ağda yöntemi ciltte bazı kızarıklara ve sivilcelenmelere neden olabilir. Kıl köklerinin şiddetli bir şekilde çekilmesi sonucu ağda yapılan bölgede sivilcelenme oluşumu her kadın için istenmeyen bir durumdur. Peki, güzel ve bakımlı görünmek için yapılan ağdanın kötü sonuçlarından sivilce ile nasıl mücadele edilebilir?

Ağda Sonrası Sivilce Neden Oluşur?

Ağdanın çok sıcak olarak kullanılması, şiddetli uygulanan çekme veya ters yönden çekme gibi yöntemler tahrişe ve kızarıklığa yol açar. Tüylerin çok kısa ya da uzun olması da ağda sonrasında sivilce oluşumuna etken olan faktörlerdendir. Regl dönemlerine yakınlık veya regl dönemlerindeyken, hamileyken de cilt daha hassastır ve ciltte sivilce oluşumuna daha müsait bir ortam vardır. Ağda öncesi ağda yapılacak bölgelere soğuk baskı yapmamak da sivilce oluşumuna neden olabilir.

Ağda Sırasında Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenebilir?

Ağda işleminden yarım saat önce bir ağrı kesici almak ağrı, tahriş ve sivilce olasılığını azaltacaktır. Ağda işleminden önce ağda yapılacak bölgeye soğuk bir kompres yapmak da etkili bir yöntemdir. Bu yöntem hem ağrılarınızı azaltır hem de kızarıklık, tahriş ve sivilcelenmeyi önlemede son derece etkilidir. Ağda öncesi ağda yapılacak bölgeleri pudra ile ovalayarak masaj yapmak da cildinizdeki fazla yağı ve nemi almada etkili bir uygulamadır. Bu noktada ağda yapmadan önce cildinizin kuru olması iyi olacaktır. Regl dönemlerinizde ağda yöntemini uygulamamanız cildinizde sivilcelenme olmaması açısından yararlı olacaktır.

Ağda Sonrası Sivilcelenme Nasıl Giderilir?

Ağda işlemi sonrası oluşan kızarıklık ve sivilceler için yatıştırıcı kremler kullanılabilir. Sivilceler için tropikal etkiye sahip jel ve losyonlar da kullanılabilir. Ağda sonrası oluşan leke, kızarıklık, tahriş ve sivilcelenmeler fazlaysa ve geç iyileşiyorsa cilt doktoruna başvurmanızda fayda var. Aynı zamanda ağda sonrasında giyeceğiniz kıyafetler de önemlidir ki pamuklu kıyafetler giymeniz cildinizin terlemesini engelleyeceği için pamuklu ürünleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Ağda sonrası beliren sivilcelerin yayılmasına sebep olmamak için bölgeye asla elle dokunmayın. Egzersiz yaparak terleyebileceğiniz için bu dönemlerde egzersiz yapmamanız gerekebilir. Soğuk kompres yapmak da sivilce oluşan bölgelere iyi gelecek ve tahrişi azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir